W poprzednich stuleciach dosyć powszechnym był widok osoby zaczytanej w tomiku poezji. Z tego źródła czerpane były nie tylko romantyczne wyobrażenia, ale również piękne słownictwo, którego dzisiaj tak bardzo brakuje.
Dzisiejszy rozwój technologii i ogólna cyfryzacja różnych dziedzin życia, dotykają, nawet takich jej sfer, jak wrażliwość na sztukę, w tym na poezję. Czytanie wierszy wiąże się z wyjątkową atmosferą, jaka temu towarzyszy, a wizja ich odbierania z ekranu komputera, bardzo spłyca proces tworzenia ludzkich emocji. Wiersze straciły na popularności. Oprócz ogólnej komputeryzacji, powodów tej sytuacji jest więcej. Kolejne pokolenia były skutecznie zniechęcane do sięgania po poezję, procesem szkolnego przymuszania do wkuwania na pamięć strof wielkich poetów i analizowania dogłębnego tego, co chcieli oni wyrazić w danym wierszu.
Warto pamiętać, że niejednokrotnie, przerabiane w szkole pozycje z dziedziny poezji, były prawdziwymi wyzwaniami, ze względu, na przykład, na wyjątkowo trudny język, jaki był w nich użyty. Należy tu wspomnieć o dziełach rodzimego Adama Mickiewicza czy też znacznie wcześniej tworzącego w Anglii, Williama Shakespeare’a. Publikowanie wierszy stało się w efekcie nieopłacalne. Można z tego powodu jedynie ubolewać, ponieważ czytanie poezji pobudza wspaniale wyobraźnię i emocje. Jeszcze w latach 60.,70., zeszłego stulecia popularne było wśród młodzieży pisanie własnych wierszy. Dzisiaj młodzi ludzie wolą mieć wszystko podane gotowe i tworzenie poezji kojarzy im się wyłącznie z pisaniem słów do piosenek przez gwiazdy muzyczne.
Spadek popularności poezji -małe zainteresowanie czytelnictwem
Dostępność audiobooków, e-booków i form video sprawiło, że czytanie tradycyjnych książek, stało się w ostatnich latach mało popularne. Ludzie nie zatracili umiejętności czytania, ale żyjąc szybko, w pośpiechu, wybierają krótkie formy pisarskie. Choć w większości przypadków są nimi wiersze, których sedno jest przeważnie zawarte w niewielkim objętościowo formacie, nie są one jednak brane pod uwagę.
Mało kto pamięta, że poezja pozwala na wielokrotne jej interpretowanie i jest ponadczasowa. Często wiąże się z silnymi uczuciami, takimi jak miłość, radość czy żal, rozpacz. Może być idealnym wsparciem w wielu stanach emocjonalnych czytelnika, wpisując się jednocześnie doskonale w kanony różnych czasów. Jednak rzadko jest aktualnie wybierana. Nikt już nie kupuje tomiku poezji na prezent dla bliskiej osoby. Księgarnie polecają głównie kryminały lub pozycje fantasy, unikając zachwalania publikacji z dziedziny poezji. Szybki tryb współczesnego życia nie pozwala na chwile refleksji, a z nimi niezaprzeczalnie wiąże się czytanie wierszy.
Zadaniem poezji było zawsze uwrażliwianie człowieka na wszystko, co go otacza. Czytelnik mógł utożsamiać swoje odczucia z tymi, które znajdywał w słowach poety. Poezja w każdej epoce pozwalała wyrażać uczucia, emocje, dlatego czytając ją można, pomimo upływu czasu od jej stworzenia, odnaleźć w niej bieżące kwestie. Dlatego warto sięgać po tomiki z wierszami, ponieważ niosą ze sobą wartości, które wzbogacają człowieka i czynią go lepszym. Poszukując w internecie księgarni, oferujących książki z poezją, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując STS kod promocyjny.
Czytanie poezji wyszło z mody, choć jest cennym doświadczeniem. Warto wrócić do tego zajęcia, by odświeżyć stan emocjonalny swojego umysłu i ogrzać duszę.